girişimci olma tüyoları

Girişimci Olmak İçin En İyi Taktikler

Türkiye’de kısıtlı gelir kaynakları ve geçim sorunları nedeniyle bir çok insan son zamanlarda girişimci olmak ve kendi projelerini üreterek piyasaya sürmek istiyor. Girişimci olmak bulunmaz bir nimettir ve eğer gerçekten başarılı olursanız büyük gelirler elde edebilirsiniz. Fakat girişimcilik sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. İyi bir girişimci olmak istiyorsanız bilmeniz gereken bir çok konu mevcut. Gelin bunlara birlikte bakalım;

Şunu unutmamak gerekiyor: Sabır, istikrar ve özveri her zaman başarı getirir.

girisimci olma taktikleri 1

Fikirlerinizde Net Olun

Ne proje yaparsanız yapın her zaman kararlarınızda ve fikirlerinizde net olmalısınız. Bir projeyi enine boyuna inceledikten sonra tabiri caizse o projeyle kafayı bozmalı ve yolunuzdan asla dönmemelisiniz. Günlük hayatımızda olduğu gibi iş hayatımızda da sürekli sorunlar ile karşılaşabiliriz. Bu sorunlarla karşılaşmamız bizim başarısız bireyler olduğumuzu göstermez. Her işin zorlukları vardır. Zorlukları aşarak yolunuzda ilerlediğiniz sürece her geçen gün dahada güçlenecek ve daha berrak bir zihine sahip olarak daha doğru kararlar verebileceksiniz.

Her zaman aklımızda bulunduralım; Doğrular, yanlışlar yaparak öğrenilir.

girisimci olma taktikleri 2

Sık Sık Analiz Yapın

Eğer projeniz ürün satışı veya ticarete dayanıyorsa sık sık analiz yapmalı ve piyasayı incelemek zorundasınız. Piyasadaki satıcıları, rakiplerin ürünleri ne kadardan ve hangi taktikler kullanarak sattıklarını incelemeli ve daha iyilerini sunmalısınız. Bir fikri çalmak veya benzerini yapmak çoğu zaman başarı getirmez. Fakat bir fikri geliştirerek daha iyi bir şekilde sunmak sizleri başarıya götürecektir.

Sadece ticaret ile ilgilenen girişimciler değil, herhangi bir projeye sahip her girişimci rakip ve piyasa analizi yapmalıdır.

girisimci olma taktikleri 4

Sürdürülebilir Bir Projeye Sahip Olun

Bunu aslında en başta yazmamız gerekirdi, çünkü bu başlık projenin üretim aşamalarından biridir. Şunu unutmayın, 1 yıl veya 2 yıl kadar sürecek, kısa bir proje için aylarınızı harcamanız size büyük getiriler elde ettirmeyecektir. Projeniz çok uzun yıllarca hatta mümkünse insanlık varolduğu sürece devam edecek bir proje olmalıdır. Böylelikle yatırım yaparken hüsrana uğramadan, rahat fikir ve berrak düşünceler ile ilerleyebilirsiniz.

girisimci olma taktikleri 5

Ortaklarınızı İyi Seçin

Bir projeye ortaklarınız ile birlikte giriyorsanız ortaklarınızın bu iş için uygun olup olmadığını analiz etmenizde fayda var. Her insanın düşünce yapısı ve fikirleri farklıdır. Ortaklarınız bu projeye gerçekten inanarak çıktığınız bu yolda sizle omuz omuza savaşabilecek mi? Her proje kendi içerisinde yatırımcı ve girişimcileri tarafından fedakarlıklar ister. Risk almaktan korkmayan ve emek vermeye hazır ortaklar seçmek sizin kârınıza olacaktır.

girisimci olma taktikleri 6

Sermayenizi İyi Kullanın

Sermaye her şeydir. Bir projede ne kadar yetenekli olursanız olun her zaman ihtiyaç duyacağınız şey paradır. Örneğin yazılımcısınız ve web siteleri oluşturuyorsunuz. Profesyonel web siteleri oluşturmak için bir plan yaptınız ve yüz farklı tema oluşturarak bunları paket haline getirdiniz. Fakat oda ne? Bir sorun var. Tüm işi yapmanıza ve çok iyi bilmenize rağmen bir sunucu için, gerekli eklenti ve modüllerin temini için ve reklam çıkabilmek için ise yine paraya ihtiyacınız var. Sermayenizi ne için kullanırsanız kullanın her zaman en kaliteli işleri en uygun fiyatlara bulmak için çaba gösterin. Şu etkenide belirtmekte fayda var, uygun fiyat ve yüksek kalite ararkende sakın değerli vaktinizi gereğinden fazla harcamayın!

girisimci olma taktikleri 8

Bir Sonraki Adımı Düşünün

Kendinizi büyük bir satranç oyunun içinde gibi hayal edin. Başarıya ulaşabilmek için rakibinizi alt etmeli ve çok akıllıca davranmak zorundasınız. İşte bu yüzden bir sonraki adımınızı her zaman beş adım önceden bilmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bir projeye başlamadan önce sanki o projeyi daha önce yapmış gibi analiz etmelisiniz. Misalen bir giyim işine gireceksiniz, alan adınızı satın aldınız ve sitenizi tasarladınız. Buraya kadar her şey güzel gözüksede yaşayabileceğiniz stok sorunlarını, imalatçılar ile olan diyaloglarınızı, sezon sonu ürünlerin elinizde kalabileceğini alan adını dahi satın almadan önce yani belki beş, belki on adım önceden planlamış olmanız gerekiyor.

girisimci olma taktikleri 9

Asla Pes Etme

Bir projeniz var ve bu projeyi hayata geçirip başarı elde etmeyi çok istiyorsunuz. Ozaman bu projenin önüne adeta bir kalkan gibi geçip onu korumalı ve ona öncülük etmelisiniz. Bir çok girişimci günümüzde yaşadığı zorluklardan hatta kötü yorumlardan dolayı pes ediyor. Kimsenin yorumlarını önemsemeyin, bu sizin hayatınız. Eğer başarırsanız siz başaracaksınız, bir başkası değil. Olumsuz olaylar her insanın hayatında vardır ve bunları aştıkça güçlenirsiniz. Kendinize şunu sorun; ben bu işi yapmak istiyor muyum? Evet. Ben bu işi yapacak mıyım? Evet. Ben bu işi yaparsam ne kazanırım? Belki bir milyoner olabilir, belki hayallerinizi gerçekleştirebilir belki de çok iyi konumlara gelebilirsiniz. Peki ya bu işi yapmayıp pes ederseniz? Ozaman çoktan kaybettiniz demektir.


Like it? Share with your friends!

92

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.