nasıl girişimci olunur

Nasıl Girişimci Olabilirim?

2021 yılı itibariyle bir çok insan girişimciliğin yüksek kazanç elde ettirdiğini düşünüyor ve yeni bir projeyle iş hayatına atılıyor. Dünya üzerinden bir çok milyoner, fikirlerinin tam gaz arkasında durarak ve hayata geçirerek başarılı olmuştur. İnsan iç güdüleri risk arzeden durumlarda harekete geçer. Bu özellikle yatırımcı ve girişimciler için sıkça görülen bir konudur. Aslında beyniniz projenizin riskli olduğunu söyler ve bir bakıma sizi korkutarak projenizden vazgeçirebilir. Bunun sebebi tamamen yeni bir girişimci olmanızdır.

Profesyonel ve deneyimli girişimciler bu tarz duygulara kapılmazlar. Başarısızlık bir çok başarıyı beraberinde getirdiği gibi başarılı olmak içinde bir çok başarısızlığı yaşamış olmanız gerekir. Bir günde zengin veya milyoner olmak genellikle şehir efsanesinden başka bir şey değildir. Bir gecede milyoner olabilmek için büyük bir mirasa veya talih kuşuna ihtiyacınız vardır. Bunlar tamamen şansa bağlı faktörlerdir ve gerçek bir girişimci işini şansa bırakmaz.

Kazanmak için kaybetmeniz gerekir. Bir çok hayal kurar ve bu hayallerin gerçekleşmemesinden korkarız. Fakat atladığımız bir şey vardır. Bazı hayallerimizin başarısız olması bize çok daha büyük kazanımları beraberinde getirir. Bu sayede belki ilk projenizde başarılı olamasanızda ikinci projenizde başarıyı yakalama ihtimaliniz daha yüksektir.

Girişimcilik sanıldığı kadar basit bir şey değildir. Arkadaşlarınızın veya yakın çevrenizdeki insanların çok kolaymış gibi anlatmasına tanıklık etmiş olabilirsiniz. Girişimci olmak başlı başına bir risktir ve çoğu insan risk almaktan korkar. Bu sebeplede yüksek ihtimalle başarısız olurlar. Bugünün milyoner iş adamlarının geçmişine baktığınızda bir çok kötü olay veya defalarca risk aldıklarını görebilirsiniz.

Başarılı bir girişimci sabırlı, sakin, ani kararlar vermeyen ve olayları her açıdan görebilen kişilerdir. Kendilerine güven duyarlar ve her şeyi başlı başına analiz edebilir, diğer insanların olumsuz yorumlarından etkilenmek ve moralini bozmak yerine ders çıkartarak kendilerini daha iyi noktalara getirebilirler. Eğer girişimci olmak istiyorsanız her şeyi öngörebilmeli ve diğer saydığımız özelliklerin bir çoğuna sahip olmanız gerekmektedir. Girişimci olmaya çalışmak bazı insanlar için riskli olabilir.

nasil girisimci olurum 2

İyi ve Gerçekçi Bir Fikir Bulun

Aklınızdan geçen onlarca farklı fikir ve proje olabilir. Hayallerimizi süsleyen ve bizi heycanlandıran bazı projeler aslında bazen gerçekleşemeyecek veya uygulanabilirliği zor olan düşüncelerden ibaret olabilir. Eğer o an ki konumunuz bu tarzda bir projeye izin vermiyorsa başarısız olmanız kaçınılmazdır. Her şeyi doğru zamanda doğru kişilerle doğru planlar ile yapmak gerekir. İlk projenizde oteller zinciri kurmak yerine bir emlakçı ofisi açmayı veya hızlı satılabilecek evler ile al – sat yapmalısınız. Unutmayın, sizler için çok iyi gözüken bir proje aslında çok büyük bir risk arz ediyor olabilir.

nasil girisimci olurum 3

Öngörün ve Analiz Edin

Girişimciliğin en ve en önemli başlıklarından birisidir öngörü ve analiz. Eğer girişimciyseniz ve öngörüleriniz iyiyse başarı elde etme oranınız daha yüksektir. Örnek olarak yine bir emlakçı ofisi kurmayı planlıyorsunuz varsayalım. Ofisinizin konumundan tutun, çalışacağınız ortaklarınızı, müşteri kitlenizi, sermayenizi ve nasıl bir satış politikasını izleyeceğinizi planlamaktan öteye giderek daha hayata geçirmeden öngörmüş olmalısınız. Ofis açtığınız bölgede sıkça ev veya dükkan satışları oluyor mu, yıllar geçtikçe değer mi kazanıyor yoksa kayıp mı ediyor gibi başlıkların hepsini teker teker ele almalı ve analiz etmelisiniz. Şunu unutmayın, sorunları yaşamadan çözümlerini üretirseniz dümdüz bir vadide koşan çıta kadar hızlı olabilirsiniz.

nasil girisimci olurum 4

Yatırım Almaktan Çekinmeyin

Daha önce farklı örnekleriyle gördüğümüz bir konudan bahsetmek istiyoruz. Bir projeniz varsa ve bu projede tek yürümeyi hedefliyorsanız fakat maddi durumunuz buna imkan vermiyorsa üzgünüz ama bir yatırımcı bulmanız gerekiyor. Her şeyi tek başıma yaparım kafasından uzaklaşın ve profesyonel kişilerden destek alın, gerekirse projenizden pay / hisse satın ve yatırım talep edin. İmkanların el vermediği yerde imkan oluşturmalı ve hiç takılmadan devam etmelisiniz. Projeniz hayata geçmediği her gün sizden yavaş yavaş uzaklaşmaya başlayacaktır.

nasil girisimci olurum 6

Kendinize Bir B Planı Hazırlayın

Çoğu girişimcinin yaptığı hatalardan bir taneside projesine sıkı sıkıya bağlanıp, başarısız olduğunda ise ortada yapayalnız kalmasıdır. Girişimciler projelerine öyle bağlıdırlar ki o işin hayaliyle yanıp tutuşurken bazen hesaba katmadıkları durumlarla karşılaşabilirler. Daha projenize bile başlamadan, projenin tutmayacağının hesabını yaparak kendinize bir kaçış merdiveni oluşturursanız atalarımızında dediği gibi zararın kârlı tarafından dönebilirsiniz. Bu da aslığında yukarda bahsettiğimiz öngörü ve analizle birebir ilişkilidir.

nasil girisimci olurum 7

Asla Unutmamanız Gereken Bir Şey

Projenize sıkı sıkıya bağlı olmanız sizin gerçekten profesyonelleşen veya profesyonelleşme başlayan bir girişimci olduğunuzu gösterir. Fakat arkadaşlarınıza, ailenize ve sevdiklerinize hatta daha önemlisi kendinize zaman ayırmayı unutmayın. İlk başlarda pek olmasada ilerleyen zamanlarda planlarımıza sadık kalmak için kendimizi ve sevdiklerimizi ihmal ederiz. Girişimcilik bağımlılıktır ve bu bağımlılığa kapılmadan en iyi şekilde ilerleyebilmenizdir önemli olan. Bir yandan hayallerinizi yürütürken sağlığınızı da aynı projeniz gibi yürütmeli, çok çalışmalı fakat yinede sevdiklerinize zaman ayırmalısınız.


Like it? Share with your friends!

79

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.