ogrenciler icin para kazanma yollari

Öğrencilik yıllarımızda bir çoğumuz maddi zorluklar çekmiştir. Hiç bitmeyen sorun ve problemler peşimizi bırakmazken bir yandan da parasız olmanın sıkıntısını çekeriz. Öğrenciler günümüz Türkiyesi’nde artık hem çalışıp hemde okuyarak öğrenimini devam ettirmek istiyor. Kimisi part time işlerde çalışarak masraflarını karşılıyor kimisi ise girişimci bir tavırla internet üzerinden para kazanmanın yollarını arıyor.

Tüm öğrencilerimizin yetenekleri, ilgi alanları ve başarılı olabileceği bir çok farklı konu mevcut iken eğitim sistemindeki belli başlı kural ve şartlardan dolayı öğrenciler aslında yetenekli olmadıkları derslere çalışmak zorunda kalıyor. Bu sebeplede aslında içinizde olan cevheri ortaya çıkartamıyor ve hayatınızı olumsuzluklarla sürdürebiliyorsunuz. Sizler için bu yazımızda öğrenciyken para kazanabileceği bir kaç yoldan bahsettik.

ogrenciler icin para kazanma yollari 3

Blog Yazmaya Başlayın

Öğrenciyken derslerden arta kalan vakitlerde kendinize bir blog sitesi oluşturup içerisini yazı ile doldurarak gelir elde edebilirsiniz. Blog sitesi kurmak için bir çok ücretsiz araç ve modül bulunmaktadır. Sitenizi oluşturduktan sonra belli bir süre içerik yayımlayarak sizde gelir elde edebilirsiniz. Gelir elde etmek için belli başlı bir yazı sayısına ve popülerliğe ulaştıktan sonra Google Adsense başvurusu yaparak siteniz için reklam alabilir ve tıklama başına aylık ödeme alabilirsiniz. Kaliteli bir blog sitesi oluşturmak için çok fazla yazıya ve ilgi çekici başlığa ihtiyacınız olacaktır.

ogrenciler icin para kazanma yollari 2

Youtube’de İçerik Üretin

Youtube, bugün bir çok kişiye güzel gelirler elde edirten video üzerine kurulmuş bir sosyal medya platformudur. Youtube üzerinde bir kategori belirleyerek kanal oluşturabilir ve içerik üretmeye başlayabilirsiniz. Oluşturacağınız içerikler ne kadar ilgi çekici olursa okadar çok para kazanabilir hatta ün sahibi bile olabilirsiniz. Günümüzde bir çok kişiye para kazandıran Youtube, öğrencilerimiz içinde güzel bir gelir kapısı olabilir. Belli bir aboneye ve izlenmeye ulaştıktan sonra yine Google Adsense hesabınızı oluşturarak reklamlardan tıklama ve gösterim başına para kazanabilirsiniz.

ogrenciler icin para kazanma yollari 5

Stok Fotoğraflar Çekin

Öğrencilik yıllarımızda hangimiz gezmeyi sevmedik ki? Sizlerde kendinizi bir gezgin gibi hissediyor ve sürekli arkadaşlarınızla birlikte dışarda gezerek vakit geçiriyorsanız bu iş sizin için dört dörtlük olabilir. Arkadaşlarınızla vakit geçirirken veya gezerken çevrenizde bulunan güzel manzaraları, olayları veya herhangi bir şeyleri fotoğraflayarak stok resim sitelerinde satışa çıkartarak aylık olarak ödeme alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey kaliteli ve pürüzsüz fotoğraflar çekmek!

ogrenciler icin para kazanma yollari 4

E-Ticaret Sitesi Açın

E-Ticaret aslında çok ciddi ve büyük bir iş olabilir. Kendisini ticaret yapmaya hazır gören öğrenciler bir e-ticaret sitesi kurabilir ve internet üzerinden online satış yapabilir. İnternet sitenizi oluşturmadan önce ne satmak istediğinize karar verin. Örneğin elbise satmak istiyoruz ve e-ticaret sitemizi oluşturduk varsayalım. Giyim sektöründe imalatçıların yoğun olduğu bölgelere giderek görüşmeler yapabilir, öğrenci olduğunuzdan, para kazanmak istediğinizden bahsedebilir ve e-ticaret siteniz için fikir, ürün talep edebilirsiniz. Ürünlerinizi web sitenize ekledikten sonra pazaryerlerinde ve sosyal medya hesaplarınızda daha büyük kitleleri hedefleyebilirsiniz.

Not: 18 yaş altı küçükler vergi açılışı yapamayacağından dolayı bu başlığımız daha çok Üniversite Öğrencileri için geçerlidir.

ogrenciler icin para kazanma yollari 1

Kripto Paralar ile Al – Sat Yapın

Bu gerçekten ciddi ve riskli bir konudur. Eğer 18 yaş altında ve finans sektöründe yatırıma dair bir bilginiz yok ise bu başlığı görmezden gelin 🙂 Kripto paralar başlı başına bir konudur ve ciddi anlamda uzmanlık isterler. Kripto paraları belli başlı merkeziyetsiz borsalarda al – sat yaparak veya uzun vade hold yaparak para kazanabilirsiniz. Yatırım yapmak kazançlı olabilir fakat olumsuz yanlarınıda ele almanız gerekebilir. Kripto paralar bugüne kadar düşüş yaşadıktan sonra genel olarak önceki ATH seviyesini geçerek her yıl yeni hedeflere koşmuştur. Fakat şöyle bir durumdan bahsetmez isek olmaz. Örnek verecek olursak 1500 TL paranız var ve bunun hepsini kriptoya attınız. Hayalinizde paranızı 5000 TL’ye katlamak var. Beğendiğiniz coinlerden bir tanesini satın aldınız ve beklemeye başladınız. Ama o da ne? 1500 TL’den sadece 550 TL kalmış… Bu gibi durumlar kripto para sektöründe sıkça yaşanmaktadır. Her zaman kâr edemeyebilir veya kâr etmeniz 1 yıldan fazla sürebilir. Bir tavsiye verecek olursa şunu eklemek isteriz. Neye yatırım yaparsanız yapın toplam mal varlığınızın %10’unu geçmeyecek şekilde kendinizi ayarlamalısınız.


Like it? Share with your friends!

91

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.