petrol fiyatlarinda artis sonrasi geri cekilme

Ülkemizde bir çok insan petrole gelen zamanlardan şikayetçi ve adeta ardı arkası kesilmiyor. Gelen bu zamlar araç sahiplerinin cebine yakıyor ve halk, diğer ulaşım yollarını araştırmaya başlıyor. Ülkemizde büyük bir kitle araç sahibi ve gelen zamlardanda toplu olarak hep birlikte ağzımız yanıyor ve canımız sıkılıyor. Ham petrol yaptığı son zirve fiyatı ile 85,41 doları gördü.

Haftanın başlamasıyla birlikte 85,41 dolara kadar yükselen ham petrol, perşembe gününden sonra geri çekilme yaşayarak 80 dolara kadar düştü. Petrol fiyatları 1 yıl içerisinde yaklaşık olarak %120’yükseldi. Petrolün direnç seviyesi 87 doları gösterirken en düşük destek seviyesi ise 78 doları gösteriyor.

ABD üzerinde bulunan ham petrol stokları ağzına kadar doldu ve İran’dan gelen baskılar neticesinde fiyatlarda yükseliş gerçekleşti. ABD Enerji İdaresi paylaştığı verilerin çok üstüne çıktığını, beklenen seviyenin 1,6 milyon varil olması gerekirken geçtiğimiz hafta tam tamına 4,3 milyon varile kadar ulaştığını kaydetti.

ABD’nin bu denli hızlı stok tutması gelecek günlerde çok daha büyük zamlara yol açabileceği gibi, ülkeler arası gerilimlerede sebep olabilir. Bu zamlar tabikide sadece petrole değil halkın cebine soğuk kış günlerinde doğalgaz faturası olarakta yansıyacaktır.


Like it? Share with your friends!

84

0 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.